LB Weekly

Ďábel nosí PRADU

Značku Prada založil před více než sto lety, přesně v roce 1913, dědeček Miuccii Prady, která stojí v čele značky nyní. Založil ji společně se svým bratrem Martinem, v počátcích se jednalo o brašnářskou dílnu s názvem Fratelli Prada, doslovně „bratři Prada“. Zabývali se výrobou velmi kvalitně zpracovaných zavazadel, brašen a dalších cestovních doplňků. Zboží vyráběli z velmi exotických kůží, například sloní nebo mroží, ale používali také hadí a krokodýlí kůži. Tyto materiály napoví, že jejich klientela byla velmi náročná vyšší třída společnosti, která si chtěla dopřát luxus nejvyšší kvality. Není divu, že si jejich zboží oblíbila i italská královská rodina.

První butik značky Prada byl otevřen roku 1983 v Miláně, dále se rozšířila do mnoha dalších měst, například Florencie, Paříže, či New Yorku. V tomto období už vévodila v čele firmy Miuccia Prada. Po jejím dědečkovi převzala společnost její matka Luisa, i přesto, že byl přesvědčen o tom, že spojení ženy a obchodu nemá smysl. Luisa vedla společnost celých 20 let. Miuccia mezitím studovala politologii, přidala se k italské komunistické straně, dále se věnovala studiu pantomimy a až teprve po všech těchto aktivitách se začala věnovat rodinnému podniku, který zdědila roku 1978.

Začátky jejího působení ve společnosti jsou spojené se začátkem její velké lásky a též obchodního partnerství s Patriziem Bertelli. Brzy po navázání spolupráce se do sebe zamilovali a vzali se. Stala se z nich nerozlučná a skvěle fungující dvojice, Miuccia se věnovala plně návrhářství a její manžel se soustředil na marketing značky.

Nakupovat Pradu

Roku 1985 představila Miuccia světu přelomový kousek, který uchvátil nejednoho milovníka módy. Jednalo se o jednoduchý, plně funkční nylonový batoh s klasickým logem Prada v převráceném trojúhelníku. Použila na něj nylonovou látku, která se používá i na vojenské stany, jedná se o nepromokavý, snadno čistitelný a opravdu odolný materiál.

Značka Prada je symbolem minimalismu, nadčasovosti, jednoduchých siluet a praktičnosti, její modely prostě nestárnou. Příkladem tohoto tvrzení je nejen výše zmíněný nylonový batoh, ale též kabelka pojmenovaná po adrese prvního butiku značky – Galleria Vittorio Emanuele II. Tato kabelka je v nabídce značky již přes deset let a stále se objevuje v nových provedeních, barvách i velikostech. Ženy po celém světě ji zbožňují, protože se v ní snoubí funkčnost s elegancí a to přesně moderní žena potřebuje, vzpomeňte si na Mirandu Preston ve filmu „Ďábel nosí Pradu“.

Do e-shopu